FANDOM


Andrzej Gawroński (ur. 10 lutego 1935 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Brat nieżyjącego już aktora Aleksandra Gawrońskiego. Stryj Agaty Gawrońskiej, której mężem jest Adam Bauman.

Filmografia Edytuj

  • 1959: Jons i Erdme
  • 1960: Niewinni czarodzieje
  • 1963: Daleka jest droga – Wojskowy
  • 1964: Giuseppe w Warszawie – Janek „gestapowiec”
  • 1965: Podziemny front – Gustaw
  • 1968: Wszystko na sprzedaż – Kierownik planu
  • 1969: Jak rozpętałem drugą wojnę światową – Helmu, gestapowiec eskortujący Franka w pociągu
  • 1970: Kolumbowie – Kat na Gestapo
  • 1971: Nie lubię poniedziałku – Kierowca
  • 1971: Milion za Laurę – Kapitan, dowódca polskiego punktu granicznego
  • 1973: Nagrody i odznaczenia - chorąży dziennikarz
  • 1975: Kazimierz Wielki – Jakub z Biskupca, wysłannik Krzyżaków przed sądem
  • 1976: Polskie drogi – Gestapowiec kierujący akcją wysiedlania wsi Nalepy
  • 1977: Sprawa Gorgonowej – Policjant pilnujący Gorgonową podczas procesu
  • 1979: Słodkie oczy
  • 1979: Prom do Szwecji – major MO
  • 1979: Tajemnica Enigmy – Gestapowiec na Starówce
  • 1979: Na własną prośbę – Jankowski
  • 1979: Doktor Murek – Policjant
  • 1980-2000: Dom – Listonosz
  • 1981: Wielka majówka – milicjant
  • 1981: Dziecinne pytania
  • 1983: Lata dwudzieste... lata trzydzieste...
  • 1983: Co dzień bliżej nieba – Jojte
  • 1985: C.K. Dezerterzy
  • 1986: Tulipan – Michał, ojciec Gosi
  • 1986: Zmiennicy – Mężczyzna w kolejce po wodę, którego suszy
  • 1986: Weryfikacja – Żołnierz patrolujący ulicę
  • 1987: Dorastanie - zaopatrzeniowiec (odcinek 3)
  • 1987: Trzy kroki od miłości
  • 1987: Krótki film o zabijaniu
  • 1988: Pięć minut przed gwizdkiem
  • 1988: Kornblumenblau – Kapo
  • 1988: Królewskie sny – Schwytany poddany Witolda
  • 1988-1991: W labiryncie – Mężczyzna podwożący Igora do Warszawy
  • 1988: Zmowa
  • 1991: Kuchnia polska – Urzędnik przy wykwaterowaniu Szymanków
  • 1993: Czterdziestolatek. 20 lat później – Pan Marian, szofer Maliniaka
  • 1999: Wszystkie pieniądze świata – Dozorca Grzesiuk
  • 2001: Marszałek Piłsudski – Właściciel domu w Sulejówku oglądanego przez Piłsudskich

Gościnnie Edytuj

  • 1951: Warszawska premiera, nie został wymieniony w czołówce
  • 1961: Dotknięcie nocy – Listonosz, nie został wymieniony w czołówce
  • 1966: Pieczone gołąbki – Milicjant legitymujący Leopolda, nie został wymieniony w czołówce
  • 1967: Cześć kapitanie – Milicjant kontrolujący samochód bohaterki, nie został wymieniony w czołówce
  • 1974: Czterdziestolatek – malarz odnawiający mieszkanie Flory (odc. 6)
  • 1975: Noce i dnie – Czerniak, chłop w Serbinowie, nie został wymieniony w czołówce
  • 1978: Życie na gorąco – Kurt, współpracownik Gebherdta/dziennikarz Reutera
  • 1978: Ślad na ziemi – Florek, członek rodziny Jasparskich
  • 1984: Rok spokojnego słońca – Esesman, nie został wymieniony w czołówce
  • 2000:M jak miłość – Pijaczek
  • 2003: Na Wspólnej – Mężczyzna przy samochodzie Oskara
  • 2008: Kryminalni – portier (odc. 94)
  • 2009: Plebania - Mężczyzna sprzedający pianino

Polski dubbing Edytuj

  • 1959: Anatomia morderstwa − Porucznik Manion
  • 1960-1966: Flintstonowie
  • 1962-1987: Jetsonowie
  • 1963: Ikaria XB 1
  • 1964: Różowa Pantera: Strzał w ciemności
  • 1964-1967: Goryl Magilla - Pan Peebles
  • 1969: Asterix i Kleopatra – Numerobis
  • 1971: Królowa Elżbieta – Seymour
  • 1972-1973: Nowy Scooby Doo
  • 1973: Robin Hood
  • 1975: Zaklęte rewiry
  • 1975: Pszczółka Maja – Filip, pasikonik
  • 1979: Królik Bugs i Struś Pędziwiatr: Szalony pościg – Kojot
  • 1981-1990: Smerfy – Maruda
  • 1984-1988: Tajemnice wiklinowej zatoki – Archibald
  • 1985: Asterix kontra Cezar – Gajus Flabius
  • 1985: 13 demonów Scooby Doo
  • 1986: Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie – Kupiec
  • 1986: Asterix w Brytanii – Chauteapetrus
  • 1986-1988: Dennis Rozrabiaka
  • 1987: Jetsonowie spotykają Flintstonów
  • 1987-1990: Kacze opowieści
(stara wersja dubbingu) – Granit Forsant, Kundol, numizmatyk (3), J.R. 

Moin, rekin naftowy z Teksasu (36), Czarnoksiężnik Czarlin (48)

  • 1987: Kocia ferajna w Beverly Hills
  • 1989-1992: Chip i Dale: Brygada RR – kret z bandy Spaślaka, Net (odc. 4), kucharz w studio (odc. 6), malarz (odc. 6), szeryf (odc. 7), jeden z pilotów statku (odc. 11), wódz plemienia nielotów kiwi (odc. 13), Spinelli, jeden z plemienia żuków (odc. 52), Chew Lee (odc. 54) jubiler obrabowany przez Szczura Kapone
  • 1989: Wielka bitwa Asteriksa – Prolix
  • 1990: Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy – Dijon (Kundol)
  • 1990: Pinokio
  • 1991: Piękna i Bestia – Księgarz
  • 1991-1992: Dzielny Agent Kaczor – Kozłowaty
  • 1991-1992: Eerie, Indiana – Grungy Bill
  • 1992: W 80 marzeń dookoła świata – Smok (odc. 1)
  • 1992: Film pod strasznym tytułem
  • 1992: Nowe podróże Guliwera
  • 1992-1997: Kot Ik! – Mikołaj (odc. 27)
  • 1992-1997: X-Men – Karl Lykos / Sauron
  • 1993: Podróż do serca świata
  • 1994: Strażnik pierwszej damy
  • 1994-1995: Aladyn
  • 1994-1998: Spider-Man – Skorpion
  • 1995-1996: Maska
  • 1995: Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy
  • 1995: Rob Roy
  • 1995: Dragon Ball Z Fuzja - Północny Kaio
  • 1995-1997: Co za kreskówka!
  • 1995-1997: Freakazoid! – Mózgowiec, profesor Heine
  • 1996: Ucieczka
  • 1996-1997: Kacza paczka – Policjant
  • 1996-1998: Mała księga dżungli – Bawół
  • 1996-1999: Wojny potworów – Tarantulus
  • 1997-1998: Przygody Olivera Twista
  • 1998: Olinek Okrąglinek – Dziadek
  • 1998: Dawno temu w trawie – Korneliusz
  • 1998: Życzenie wigilijne Richiego Richa
  • 1998: Kirikou i czarownica
  • 1998: Mistrzowie golfa
  • 1998: Przygody Kuby Guzika
  • 1998-1999: Tajne akta Psiej Agencji – Angus
  • 1998-2000: I pies, i wydra
  • 1999: Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem – Marbas
  • 1999: Król sokołów
  • 1999: Mickey: Bajkowe święta
  • 1999-2002: Chojrak – tchórzliwy pies – Eustachy Motyka
  • 2000: Wampirek
  • 2000-2003: X-Men: Ewolucja – Profesor (odc. 27)
  • 2000: Chris Colorado – Herb Forsythe III
  • 2000: Nowe szaty króla
  • 2000: Diablo II - Deckard Cain
  • 2001: Atlantyda – Zaginiony ląd
  • 2001: Shrek – Gepetto
  • 2001-2002: Cafe Myszka
  • 2001-2003: Strażnicy czasu – Abraham Lincoln
  • 2001-2004: Liga Sprawiedliwych
  • 2001-2007: Mroczne przygody Billy’ego i Mandy
    • Stary Wróżka Zębuszka (odc. Dobrzy, źli i bezzębni),
    • Pan Hinkey (odc. Kaczka),
    • Kapitan Zieldziąs (odc. Konkurs piękności)
  • 2002-2005: Co nowego u Scooby’ego?
  • 2002-2003: He-Man i Władcy Wszechświata
  • 2002: Barbie jako Roszpunka – Hobbie, Strażnik #2
  • 2002: Harry Potter i Komnata Tajemnic
  • 2002: Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów – Wat Tambor
  • 2002: Śnieżne psy – Arthur
  • 2003: Atlantyda: Powrót Milo – Sam McKeane
  • 2003: Czerwony traktorek – Tomasz (Stumpy)
  • 2003: Looney Tunes znowu w akcji
  • 2004: Terminal – Sprzątacz Mukka
  • 2004: Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta świrów – Senator Davis
  • 2004: Mulan II
  • 2004: Rogate ranczo
  • 2005: Czerwony traktorek
  • 2005: Garbi: super bryka – Jimmie
  • 2005: Harry Potter i Czara Ognia – Frank Bryce
  • 2005: Wallace i Gromit: Klątwa Królika – Pastor
  • 2005: Awatar: Legenda Aanga – Starzec (odc. 6)
  • 2006: Tom i Jerry: Szybcy i Kudłaci
  • 2006: Asterix i wikingowie – Kryptograf
  • 2006: Eragon
  • 2006: Sposób na rekina − Mol
  • 2006: Klasa 3000
  • 2006: Storm Hawks
  • 2007: Simpsonowie: Wersja kinowa
    • Abraham Simpson
    • Sprzedawca na stacji benzynowej
  • 2007: Złoty kompas
  • 2007: Koń wodny: Legenda głębin
  • 2007: Ben 10: Wyścig z czasem
  • 2007: W pułapce czasu
  • 2007: Lucky Luke na Dzikim Zachodzie − Prosecuting Attorney
  • 2007: Wiedźmin -
    • Pucybut,
    • Hierofant,
    • Tobias Hoffman,
    • właściciel manufaktury
  • 2008: Marta mówi
  • 2008: Kung Fu Panda – Oogway
  • 2009: Harry Potter i Książę Półkrwi
  • 2009: Dragon Age: Początek
  • 2009: Dzieci Ireny Sendlerowej
  • 2010: Alicja w Krainie Czarów
  • 2010: Wakfu – Ruel Stroud
  • 2010: True Jackson – Frank Giapello
  • 2010: Niania i wielkie bum – Pan Docherty
  • 2010: Stuart Malutki
  • 2010: Shrek Forever
  • 2010: Żółwik Sammy – Czesław
  • 2010: Ostatni Władca Wiatru – starzec w świątyni
  • 2010: Artur i Minimki 3. Dwa światy
  • 2010: Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu
  • 2010: Kung Fu Panda: Sekrety Potężnej Piątki – Oogway
  • 2010: Shrek ma wielkie oczy – Dżepetto
  • 2010: Safari 3D – Wintson
  • 2011: Batman: Odważni i bezwzględni
    • duch generała Stuarta (odc. 44),
    • wujek Sam (odc. 48)
    • Staruszek (odc. 51)
  • 2011: Cziłała z Beverly Hills 2 – Ksiądz
  • 2011: Rango – Ambrose
  • 2011: Smerfy – Papa Smerf
  • 2011: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II – pan Ollivander
  • 2011: Artur ratuje gwiazdkę – Ernie
  • 2011: Opowieść Wigilijna Smerfów – Papa Smerf
  • 2011: Wiedźmin 2: Zabójcy królów – Fioravanti
  • 2012: The Elder Scrolls V: Skyrim
  • 2012: Opowieści Śrubziemia
  • 2012: Risen 2: Mroczne wody
  • 2012: Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości – Oogway
  • 2012: Diablo III – Deckard Cain
  • 2012: Jessie – strażnik Bill
  • 2012: SuperSprytek i Sprytusie
  • 2012: Legenda Korry
    • Lider Białego Lotosu,
    • Toza (odc. 2)
  • 2012: Mega przygody Bucketa i Skinnera
    • staruszek (odc. 2),
    • sąsiad Skinnera (odc. 7, 9)
  • 2012: Przygody Sary Jane (nowa dubbing) – jeden z Shansheethów (odc. 40)
  • 2013: Max Steel – egzaminator (odc. 15)
  • 2013: Koty mówią!
  • 2013: Titeuf – Dziadek Titeufa
  • 2013: Jeździec znikąd – Telegrafista
  • 2013: Smerfy 2 – Papa Smerf
  • 2013: Sam i Cat
  • 2013: Gdzie jest Gwiazdka? – Dziadek Mossy
  • 2013: Rysiek Lwie Serce
  • 2013: Babar i przygody Badou – generał Hook
  • 2013: Skubani – Pędzący Niedźwiedź
  • 2014: Tajemnicze Złote Miasta
  • 2014: Diablo III: Reaper of Souls – Deckard Cain
  • 2014: Doraemon
  • 2014: Hotel 13
  • 2014: Powstanie warszawskie
  • 2014: Samoloty 2 – Henryk
  • 2014: Pudłaki
  • 2014: Paddington
  • 2015: Chica Vampiro. Nastoletnia wampirzyca – mistrz Seymour
  • 2015: Avengers: Czas Ultrona
  • 2015: BoJack Horseman
  • 2015: Strażak Sam i bohaterowie burzy − Garet, dziadek Jamesa i Sary
  • 2016: Kung Fu Panda: Sekrety Mistrzów − Mistrz Oogway
  • 2016: Kung Fu Panda 3 − Mistrz Oogway
  • 2017: Mały rycerz Trenk – Książę
  • 2017: Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara – kapłan udzielający ślubu
  • rol w chojraku
    • Eustachy,
    • Pan Wredny (odc. 36)